40 Years

Derek Madge – Executive Commitee

Alan Woodger – Section Assistant (Scouts) – 19th Exeter Sea Scouts

Pauline Leaver – Scout Active Support Unit

35 Years

Fred Vernalls – Executive Committee Chairman

30 Years

Nigel Davey – Secretary – District Team

Jason Dugdale – District Commisioner – District Team

Rhian Luxton – ADC Cubs – District Team

Martin Adams – Assistant Cub Scout Leader – 2nd Exminster

25 Years

Susan Norman – Beaver Scout Leader – 7th Exeter

Pam Jordan – Group Scout Leader – 6th Exeter

Chris Cowell – Scout Leader – 7th Exeter

John Allen – Section Assistant (Scouts) – 19th Exeter

Sylvia Guest – Assistant Scout Leader – 1st Topsham

Maureen Wakely – Section Assistant (Cubs) – 1st Pinhoe

Bob Walker – Group Scout Leader – 7th Exeter

Wendy Dunstone – Assistant Beaver Leader – 7th Exeter

20 Years

Pamela Beynon – Scout Active Support Unit

Patricia Carne – Scout Active Support Unit

Peter Tapp – ADC Beavers – District Team

David Bright – Assistant Cub Scout Leader – 21st Exeter

15 Years

Joanne Manville – Executive Committee Member

Simon Phillips – Assistant Scout Leader – 21st Exeter

Karen Ballett – ASL – 6th Exeter (St Thomas)

Colin Stark – DSL – District team

Judith Ansell – Group Scout Leader – 21st Exeter

Sarah Sutton – Group Scout Leader – 1st Topsham

Chris Eales – Scout Leader – 10th Exeter

10 Years

Daniel Triggs – Beaver Scout Leader – 3rd Exeter

Colin Elliott – District Scout Leader – District Team

Nicholas Lewis – Cub Scout Leader – 1st Topsham

James Bench – Scout Leader – 6th Exeter

Karen Ellis – Assistant Beaver Scout Leader – 2nd Exeter

5 Years

Lisa Leach – 1st Pinhoe

Joanna Collins – Assistant Beaver Scout Leader – 2nd Exeter

Bernard Walsh – Cub Scout Leader – 2nd Exminster

Jonathan Farquharson – Assistant Cub Scout Leader – 19th Exeter Sea Scouts

James Golightly – Instructor 19th Exeter Sea Scouts

Peter Densham – Assistant Cub Scout Leader – 7th Exeter

Tracey Tamlin – Assistant Beaver Scout Leader – 1st Pinhoe

Jillian Melhuish – Beaver Scout Leader – 6th Exeter

Benjamin Gisvold – Assistant Explorer Scout Leader – Isca Explorers

Jennifer Troth – Executive Member – 19th Exeter Sea Scouts

Jim Taylor – Cub Scout Leader – 2nd Exeter

Peter Voysey – Scout Leader – 17th Exeter

Keith Durston – Assistant Cub Scout Leader – 1st Pinhoe

George Andrews – Assistant Scout Leader – 2nd Exeter

Lucy Mather – Assistant Cub Scout Leader – 10th Exeter

Lizzie Stamp – Assistant Cub Scout Leader – 2nd Exeter

Catherine Bayliss – Section Assistant (Scouts) – 19th Exeter Sea Scouts

Paul Boreham – Assistant Scout Leader – 17th Exeter

Jason Hill – Scout Active Support Unit

Celia Butler – Scout Active Support Unit

Adrian Allery – Instructor (Scouts) – 19th Exeter Sea Scouts

Susan Warman – Assistant Beaver Scout Leader – 6th Exeter

Janet Rudd – Cub Scout Leader – 6th Exeter

Jim Mayes – Scout Leader – 2nd Exeter

Damien Sluman – Assistant Scout Leader – 16th Exeter

Joanne Gratton – Assistant Beaver Leader – 7th Exeter